Ogród w stylu praktycznym czy przykuwający uwagę wyglądem – na co dziś postawić?

Każdy przydomowy ogród może być naprawdę piękny, mimo, że naturalnie piękno to pojęcie względne. Są tak samo entuzjaści ogrodowych krasnali, dla których mogą one stanowić kanon piękna… Pomijając kwestie estetyki, w okresie projektowania własnego ogrodu na pewno warto się zastanowić, czy chcemy by przeważająca była w nim funkcja pragmatyczna, czy może raczej ta wizualna.
W naszej strefie klimatycznej ogród kojarzy się raczej z miejscem zorganizowanego aktywnie wypoczynku, czyli niekończącego się strzyżenia trawy, grabienia liści czy pielenia chwastów. W USA ogród ma za zadanie w sposób naturalny odpowiadać za to, by przedłużać funkcje salonu – służyć biernemu w formie wypoczynkowi, by nie powiedzieć nawet tak, że: lenistwu. Stąd z kolei właśnie słynne tarasy z licznymi leżankami oraz baseny ogrodowe.
Sam ogród może być ważnym punktem otoczenia i w sporym stopniu czasami jest zdeterminowany charakterem domu. Przy luksusowego typu willach raczej trudno znaleźć typowe ogrody owocowo-warzywne, a obok wiejskich chat pokrywanych strzechą z reguły rzadko buduje się wypoczynkowe tarasy i baseny w amerykańskim klimacie. Możemy bez kłopotu w tym wszystkim z pewnością znaleźć równowagę, kierując się umiarem i zdrowym rozsądkiem. Praktyczne wykorzystanie ogrodu nie musi przekreślać jego funkcji estetycznych, a także na odwrót. Ewidentnie warto przyjrzeć się w szczegółach własnej działce i sprecyzować cele związane z przyszłością. Czy jest konieczne, by inwestować w drogą infrastrukturę, żeby zrobić wrażenie? Wcale nie. Czasami wystarcza tylko szczypta fantazji i kreatywnego podejścia. Ostatecznie zawsze mamy możliwość też zwrócić się o pomoc do specjalistów w zakresie architektury krajobrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>