Proces projektowania przydomowego ogrodu – od czego należy zabrać się do tego procesu?

Dla wielu różnych ludzi już powzięcie myśli w kwestii możliwości pielęgnowania własnego ogrodowego zakątka jest w zasadzie równie ważna jak fakt zamieszkiwania w wolnostojącym domu. I nie ma się czemu dziwić. Co jest dość oczywiste kawałek własnej ziemi, który mamy możliwość zagospodarować adekwatnie do własnej fantazji, to tylko niedoścignione marzenie osób, które mieszkają w zwykłych, szarych blokach. Jednak aranżacje ogrodów to nie takie proste działanie, a przede wszystkim dla osoby, która nie ma zbyt wielu doświadczeń w tej dziedzinie. Spore grono ludzi szuka zatem profesjonalnej pomocy w tym działaniu.
Rozegrane samodzielnie zaprojektowanie ogrodowej przestrzeni należy koniecznie zacząć od wstępnie przyjętej koncepcji, a więc precyzyjnego określenia celu, któremu przede wszystkim ma służyć to wyjątkowe miejsce. Inaczej musi być zaaranżowany ogród o przeznaczeniu wypoczynkowym, a inny charakter miał będzie z kolei ogród o przeznaczeniu użytkowym. Wiele osób, zwłaszcza dysponujących działką o dużych rozmiarach, decyduje się na uprawę własnych owoców lub warzyw na terenie ogrodu, co ma znaczenie nie tylko hobbystyczne, ale ma też praktyczny wymiar. Zdecydowanie przy projektowaniu ogrodu nie powinniśmy postępować chaotycznie, wycinając stare drzewa czy trwale usuwając większe głazy. Jak wiemy nie o dziś, drzewa rosną przez wiele lat, należy więc stosownie je szanować. Starannie zaprojektowany skalniak okazać się może niepowtarzalnym elementem dekoracyjnym, w dodatku wykonanym stosunkowo niedużym kosztem. Trzeba przyjąć drobiazgowo podane priorytety – dla rodzin większych, niż 2+1 będzie to na przykład spory trawnik i zestaw wypoczynkowy; dla dwojga natomiast – zaciszne miejsce z oczkiem wodnym. Głównie ogród musi być przestrzenią, w której po prostu będziemy czuli się znakomicie, niezależnie od tego, jaki będzie miesiąc w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>